Sik banner klubben copy

Utbildningsfrossa

Publicerad 2025-05-12 12:28
1000005704
Benke Blomqvist leder ett pass i Sprint under utbildningen steg 3(tidigare 14-17 år) i Falun som en av våra tränare besökte i helgen.
Ett 30-tal ledare och tränare från SIK Friidrott utbildade sig på olika håll i Sverige helgen som var.

Ett 20-tal ledare gick en intern grundtränarutbildning I Friidrott på Sundbybergs IP, ledd av vår rutinerade tränare Roger Richter.

Sju tränare deltog i vår interna Clinic i långa kast ledd av vår erfarne tränare och ordförande Daniel Nillson på Spånga IP.

En tränare går i år Svenska Friidrottsförbundets utbildning steg 3(tidigare 14-17 år) och deltog fredag-söndag i den första fysiska träffen i Falun.
Ledare var bland annat erfarne elittränaren och en av två prestationscentrumansvariga för Sprint/Häck Benke Blomqvist, elittränaren Sofie Edqvist och förbundets avdelningschef utbildning och ledarskap Lova Hagerfors,

Alla tre utbildningar har fått bra betyg och leder förhoppningsvis till mer kunniga och engagerade tränare och i slutändan till mer motiverade ungdomar.

Tack till alla ledare som hållit i träningar under helgen samt alla er ledare som lägger er lediga tid på att utveckla er som tränare.

Md adidas isologo.svg  002
Md stadium
Md st d din f rening stadium
Md sundbybergstad
Md rf sisu logga
Md logga alone 500x172
Stöd Sundbybergs IK Friidrott när du ska handla eller boka hotell på nätet!
Md st ende rs  2
Md md dsc 0008  2
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub